Словник

БЛОК - термін, використовуваний при розгляді контроллерів. Ті, що дощують зони сполучені трубою з магнітним клапаном, який за допомогою дроту підключений до блоку контроллера. Контроллер з шістьма блоками може управляти шістьма клапанами.


БІЧНИЙ (бічна лінія) - труба, що Не знаходиться під тиском, прокладена від клапана до того, що дощує.


КЛАПАН - система поливу включає вентилі багатьох типів, які можна підрозділити на два сімейства - клапан розбризкувачів і відсічні клапани. Усередині сімейств можуть зустрічатися різні типи клапанів. При обговоренні системи поливу, термін 'клапан' відноситься до автоматичного регулюючого клапана.


1. ВІДСІЧНІ КЛАПАНИ


ЗАМОЧНІ ВЕНТИЛІ - мають руків'я у вигляді крутня. Для закриття замочного вентиля потрібно декілька поворотів крутня. Ці вентилі переважно використовуються на магістральних лініях з високим тиском або високою витратою води. Оскільки для закриття вентиля потрібно декілька оборотів, ці вентилі легше перекриваються, що зменшує можливість гідростатичного удару. Замочні вентилі мають латунне сідло, їх не рекомендується часто використати.


КУЛЬОВІ ВЕНТИЛІ - мають одне руків'я або важіль, який треба повернути на чверть обороту для відкривання або закривання вентиля. Цей одиничний рух зручний, проте слід бути уважним, щоб не відкрити або не закрити вентиль занадто швидко при воді, що тече, інакше можуть статися ушкодження. Кульовий вентиль має пружне сідло і краще підходить для частого використання.


2. РЕГУЛИРУЮШИЕ КЛАПАНИ ЗОНИ ПОЛИВУ


АВТОМАТИЧНІ РЕГУЛЮЮЧІ КЛАПАНИ (ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ КЛАПАНИ) - використовуються у поєднанні з автоматичними контроллерами, зручні і економічні при поданні води на газони, до рослин і в сад. Маючи автоматичну систему, користувач не турбується про витік води, якщо система залишається відкритою. Навпаки, до кожної зони автоматично подається відповідна кількість води.


ГІДРАВЛІЧНИЙ УДАР - Стрибок тиску, який виникає при раптовому спрацьовуванні вентиля. У екстремальних умовах цей удар може викликати вібрацію труб або шум. Гідравлічний удар частенько викликається швидким закриванням вентилів або труб, розмір яких занадто малий, а швидкість води висока.


ГОЛОВКА-К-ГОЛІВЦІ - Це поняття описує правильне розміщення віялових і роторних, що дощують. Той, що дощує повинен встановлюватися так, щоб радіус його дії захоплював сусідній розбризкувач (чи 50т відрегульованого діаметру). Цим забезпечується повне перекриття і виключається наявність сухих місць.


ТИСК - Вимірюється манометром і виражається в кПа або барах. Статичний тиск (кПа) вимірюється в закритій системі, коли вода з неї не витікає. Динамічний тиск (кПа) вимірюється для відкритої системи при витікаючій воді.


ДУГА - описує сектор в межах якого той, що дощує поливатиме поверхню. Той, що дощує з дугою в 90' поливатиме тільки чверть круга.


ЗОНА - це ділянка, яка поливається від одного клапана.


КІЛЬКІСТЬ ОПАДІВ - виражається в мм /годину, це швидкість, з якою розбризкується вода. Погоджене розбризкування означає, що усі ті, що дощують на ділянці пропускають однаковий об'єм води. У одній зоні не слід встановлювати дощують різних типів. Ті, що дощують для великих і малих ділянок можуть мати однакову пропускну спроможність (л/мін), проте при різних розмірах поверхні, що поливається, кількість внесеної води в мм/година буде різною.


КОНТРОЛЛЕР - Також іменований таймером, - частина автоматичної системи полива, яка визначає час відкривання клапана і тривалість його функціонування. Таймер передає сигнал низької напруги на вентиль, який потім відкривається на заданий період часу, дозволяючи воді витікати з тих, що дощують. Розмір таймера, що придбавався, визначається кількістю зон.


Л/МІН - літри в хвилину - Перед проектуванням системи поливу слід упізнати доступну витрату води в л/хв. Загальна пропускна спроможність дощують однієї зони не повинна перевищувати доступної витрати води.


МАГІСТРАЛЬ (магістральна лінія) - труба, що Знаходиться під тиском, йде від місця під'єднування системи до регулюючого клапана зони.


МПС - МІСЦЕ ПІД'ЄДНУВАННЯ СИСТЕМИ - місце під'єднування системи до магістральної лінії.


ОБ'ЄМ - виражається в літрах або кубічних метрах (м -). він використовується для опису кількості доступної або використовуваної води (див. потік).


ПВХ ТРУБА - найбільш поширений тип труби, використовуваний в районах з теплим кліматом. Ці труби зазвичай білого кольору, вони міцніші, ніж чорні поліетиленові труби і вимагають використання розчинника ПВХ (клеївши). Виготівники труб також рекомендують використати грунтовку безпосередньо перед нанесенням розчинника.


ПОЛІЕТИЛЕНОВА ТРУБА - чорна гнучка труба, широко вживана в районах, де спостерігається тривале замерзання в зимовий період. З поліетиленовою трубою використовується фітинг зі вставкою і затиском або фітинг пресований з допомогою зварювання в розтруб.


ВТРАТИ НА ТЕРТЯ - Вода, протікаючи через водомір, вентилі, труби і фітинг, випробовує істотний опір або тертя. При зростанні швидкості води зростають і втрати на тертя. Тертя зменшує статичний тиск.


ПОТІК - виражається в літрах в хвилину (л/мін) або в кубічних метрах в годину (мэ/година); потік - це міра обьема води, що проходить через трубу або розбризкувач за певний період часу.


ЗВОРОТНИЙ КЛАПАН - пристрій, що встановлюється між місцем під'єднування системи і розбризкувачами, воно призначене для виключення зворотного струму забрудненої води і її змішування з питною водою. У різних країнах є різні т ребования до цих запобіжників. Користувачеві слід уточнити у місцевих органах управління відносно типу пристрою для відвертання зворотного потоку, прийнятого в цьому районі.


ДРІТ (КАБЕЛЬ) У автоматичних системах поливу підземний кабель низької напруги використовується для з'єднання магнітних клапанів з контроллером. Зазвичай використовується багатожильний провід. Багатожильний провід з кольоровим кодуванням зазвичай об'єднує в одній захисній оболонці декілька дротів з покриттям. Непогано прокласти додаткові дроти для подальшого розширення системи.


ПРОГРАМА - це інформація, яку користувач вводить в пам'ять контроллера для визначення того моменту, коли подаватиметься вода. Програма для автоматичного таймера системи дощування складається з трьох ділянок інформації : по яких днях виконувати полив, коли починати полив в усіх зонах і як довго його здійснювати.


РАДІУС - максимальна відстань, на яку потрапляє вода при поливі.


РОЗПОДІЛЬНА ГРЕБІНКА – група магнітних клапанів.


РОТОРИ - дощують, що Обертаються, викидають суцільну струмінь води, поливаючи поверхня в радіусі до 30 метрів.


ЗЛИВ З ТОГО, ЩО НИЖНЬОГО, ЩО ДОЩУЄ - Вода, що залишилася в трубі після перекривання клапана, повільно витікає з голівки того, що дощує з найнижчим рівнем розташування. Ситуація із зливом може бути виправлена при використанні замочного гумового зворотного клапана в тому, що цьому, що дощує.


СПРЭИ - Дощують, які віялоподібний розбризкують воду у вигляді маленьких крапель в радіусі 5,2 метрів і менш. Вони потрапляють під категорію 'дощують для маленьких ділянок'.


ТАЙМЕР - см "Контроллер".


ТРАНШЕЯ - Траншея повинна мати глибину 20-50 см Прокладення труб на глибині 20-50 см дозволяє уникнути їх ушкодження в результаті щорічної прополки або посадки. Магістральна лінія зазвичай повинна залягати глибше (30-60 см), забезпечуючи закладку поливних ліній на зазначеній глибині. Для захисту дроту низької напруги, розмістите його в цій же траншеї під магістральною трубою.