Про проектування систем поливу

Основи проектування систем автоматичного поливу

Кожна система автоматичного поливу проектується і встановлюється індивідуально відповідно до особливостей місцевого ландшафту, даних джерела води (дебіт, тиск, міра забрудненості механічними і хімічними домішками і так далі) і побажань замовника за якістю поливу. Ці побажання торкаються міри досконалості і складності (а, отже, і вартості) необхідної системи автоматичного поливу :


Ручне або автоматичне управління системою поливу?

Необхідно забезпечити один або обидва типи поливів (краплинний і дощувальний - краплинне зрошування)?

Економічне розташування форсунок чи повне охоплення території поливу?

Тільки після відповідей на усі вищеперелічені питання приступають до проектування автоматичної системи поливу цього об'єкту.

Як і будь-яка система інженерних комунікацій, система автоматичного поливу вимагає кваліфікованого підходу на стадії проектування. Від грамотно складеного проекту автоматичного поливу багато в чому залежить ефективність інвестицій замовника. Процес проектування можна розбити на наступні етапи:

  • зонування території поливу
  • гідравлічний розрахунок і ділення на канали
  • визначення типу управління поливом
  • трасування місцевості
  • калькуляція


Зонування території автоматичного поливу

Будь-який комплекс зелених насаджень складається з різних типів рослин, які вимагають різної регулярності і інтенсивності поливу. По цьому на першій стадії проектування визначаються зони з різним режимом поливу, наприклад:

полив газону, полив квітників, полив крупномірних дерев, полив живоплоту і тому подібне У цих зонах розміщуються зрошувачі і вибираються розпорошувальні насадки і форсунки, оптимально відповідні для цієї зони і повністю її перекриваючі. На цьому етапі проектуються також місця розміщення поливальних розеток і шланга краплинного зрошування. По закінченню цього етапу стає відомою загальна кількість зрошувачів і поливальних розеток.


РАДА

Уточніть в органах місцевого управління наступні моменти:

  • Перед установкою системи поливу з'ясуєте, чи потрібно для цього дозвіл.
  • З'ясуйте, чи не проходять по ділянці газові, телефонні і інші комунікаційні лінії.
  • З'ясуйте, які запобіжні облаштування зворотного струму води потрібно у вашому районі.


Гідравлічний розрахунок

Одна з основних стадій проектування. Від професійно виконаного гідравлічного розрахунку безпосередньо залежить правильне і оптимальне функціонування усієї системи автоматичного поливу.

Гідравлічний розрахунок включає розрахунок споживаного системою поливу кількості води, визначення діаметру труб, ділення поливальних зон, визначення параметрів насоса, і об'єму накопичувальної місткості, якщо параметри джерела води не співпадають з параметрами, необхідними для нормальної роботи системи автооматического поливу.

Ця стадія взаємозв'язана з вибором типу напірного вузла. Від параметрів води живлячої магістралі, довжини, діаметру і матеріалу трубопроводу, складності рельєфу залежить розрахункова кількість зрошувачів кожного типу, здатних працювати одночасно.

Тип напірного вузла узгоджується із Замовником виходячи з економічних і функціональних параметрів. Невеликий натиск і продуктивність селищних магістралей або систем домашнього водопостачання призводить до серйозного збільшення каналів і облаштувань управління, а, отже, до збільшення загальної вартості системи автоматичного поливу. Вирішення цієї проблеми зводиться до установки проміжних місткостей і насосного устаткування. Тип насосного устаткування визначається по графіках насоса і гідравлічних розрахунках каналів.

Об'єм місткості визначається виходячи з добової витрати води на полив з урахуванням продуктивності наповнюючих магістралей.

Завдання проектувальника : знайти оптимальний і економічно вигідний склад напірного вузла.РОЗРАХУНКОВА ПРОПУСКНА СПРОМОЖНІСТЬ СИСТЕМИ
СТАТИЧНЕ
ТИСК
Бари
кПа
2
200
2,8
275
3,5
350
4
415
4.8
480
5,5
550
ВОДОМІР ОБСЛУЖ. ЛІНІЯ МАКС Л/МІН МАКС л/мін МАКС л/мін МАКС л/мін МАКС л/мін МАКС л/мін
15 мм 13 мм
20 мм
25 мм
7.6

15
15
23
26
19
30
30
23
30
38
26
38
49
26
45
57
20 мм 20 мм
25 мм
32 мм
15
19
19
23
26
45
30

64
34
53
76
38
64
83
45
76
83
25 мм 20 мм
25 мм
32 мм
15
19
19
26
30
53
30
53
91
34
68
98
45
76
114
45
76
130


Визначення типу управління системою автоматичного поливу

Тип управління визначається замовником виходячи, як правило, з економічних міркувань і можливості щоденного відходу за садом.

Ручне управління передбачає монтаж на вході в кожен канал системи автоматичного поливу кульового крану. Для автоматичного управління поливом потрібні електромагнітні клапани і програмований таймер. Усі пристрої, що управляють, об'єднуються у блоки і розміщуються або в приміщеннях, або безпосередньо на території.

Пульт управління системою автоматичного поливу з необхідною кількістю електричних виходів визначається залежно від кількості каналів поливу (зон). Після закінчення цього етапу стає відомим склад управління системою автоматичного поливу і загальна кількість трубопроводів.


Трасування місцевості

На цьому етапі визначаються місця прокладення трубопроводів. Оскільки автоматичні системи поливу є літніми комунікаціями, глибина залягання труб в грунті не перевищує 30-40 см Траси трубопроводів повинні мінімально зачіпати існуючі елементи благоустрою, а так само проходити в місцях, де можливе ушкодження комунікацій системи автоматичного поливу буде зведено до мінімуму.

Проектування систем поливу


Калькуляція

На цьому завершальному етапі проектування складається повна специфікація матеріалів і устаткування системи автоматичного поливу, враховуються і узгоджуються усі види робіт.

Приватному замовникові у складі попередньої документації за системою автоматичного поливу досить буде мати ескізний проект, що включає трасування місцевості, зони і канали системи автоматичного поливу, технічний опис системи, інструкція по програмуванню, специфікація по матеріалах і устаткуванні.

Попередня вартість автоматичної системи поливу визначається після проведення робіт по складанню проектно-сметной документації : складання проекту, проведення гідравлічного розрахунку системи поливу, визначення характеристик устаткування і складання попереднього кошторису. При такому розрахунку будуть враховані практично усі чинники і технічні умови, що впливають на вартість системи поливу : рівень складності рельєфу, дендрологія об'єкту, наявність джерел води (водопровід, свердловина, водойма і так далі ), наявність посадок на ділянці, що вимагають різних способів поливу, а також побажання замовника. В цьому випадку якщо в процесі монтажу замовником не будуть нових доповнень або зміни в проект, то попередня розрахункова вартість системи поливу залишиться без зміни.

При проектуванні великих об'єктів, систем автоматичного поливу громадських, спортивних територій потрібно детальні робочі проекти блоків і вузлів управління, принципові і функціональні гідравлічні і електричні схеми, виконані відповідно до Гостів, ЕСКД і іншими нормами і правилами.