Освітлення


Система освітлення дозволить перетворити будівлю, доріжки і підкреслить окремі елементи садового дизайну. Освітлення присадибної ділянки — це особливе мистецтво. Надлишок світла позбавляє сад чарівності, а його недолік позбавляє можливості милуватися ландшафтом і спокійно прогулюватися по саду. Освітлення потрібне з багатьох причин. Увійшовши на ділянку, приємно виявити, що, незважаючи на пізню годину, добре видно і доріжка, що веде до будинку, і поріжок, і вхідні двері. Ці важливі для комфортного життя умови забезпечує так зване чергове освітлення. Його головне завдання - забезпечити безпеку переміщення по ділянці.


Зазвичай в якості «світлового скелета» нічного саду використовують доріжки, роблячи їх освітлення цілорічним, а вже на цей "скелет" навішують світлові прилади, необхідні для чергового освітлення інших ділянок (хвіртки, воріт, дверей і т. д.).

Другий вид освітлення, що отримав останнім часом широке поширення, - функціональне. Призначено воно для освітлення місць, в яких приємно проводити вечірній годинник - альтанки, патіо і виділення особливо красивих архітектурних і ландшафтних елементів. Правильно розміщені на ділянці світильники і прожекторы здатні виділити і підкреслити красу окремих деталей будівлі, з якими прекрасно поєднуються фрагменти ділянки, що продумано підсвічуються.


Грамотне освітлення здатне сховати дрібні архітектурні недоліки будівель і підкреслити своєрідність архітектури будівлі, оригінальність елементів декору. Альпійська гірка, що майстерно підсвічується, водойма з фонтанчиком, альтанка, пергола створять прекрасну обстановку для відпочинку, допоможуть зняти напругу, що накопичилася за день.


Але для отримання такого ефекту потрібно виразно представляти ще до початку робіт : якими ви хочете бачити свій дім і ділянку вечорами, в яких місцях має бути тільки функціональне освітлення, які елементи бажано підкреслити на вечірній світловій картині? На підставі цього і розробляється концепція системи освітлення, вибираються освітлювальні прилади і схема їх розміщення на ділянці. Переставляючи прилади, міняючи ракурси підсвічування, можна змінювати і усю світлову картину.


І останній варіант - святкове освітлення. Його використовують в урочистих, парадних випадках, коли хочуть показати будинок і ландшафт в усій пишності. При цьому будівля і ділянка освітлюють усіма мислимими і немислимими способами, домагаючись майже денного освітлення.

Найбільш поширені системи, що використовують напругу 220 V. До їх безумовних достоїнств можна віднести найширший модельний ряд світильників і прожекторів, який здатний задовольнити будь-які побажання і капризи, а також зробити відведення для розміщення по усій ділянці електророзеток, що значно полегшує користування газонокосарками і іншим електроінструментом. До недоліків відноситься досить складний монтаж. Проводку слід прокладати на глибині 50–75 см в пластмасовій або металевій трубі, як в цілях безпеки, так і для того, щоб уникнути розриву кабелю від сезонних переміщень грунту. Для установки багатьох світильників потрібні бетонні підстави, так що будь-яка спроба внесення навіть невеликої зміни в систему призводить до масштабних земляних і бетонних робіт. Систему на 220 V потрібно встановлювати до проведення ландшафтних робіт.


Тому все більшої популярності сьогодні набувають системи низьковольтного освітлення (12v). Потужність галогенних ламп, використовуваних в низьковольтних світильниках, анітрохи не менше звичайних 220-вольтах, системи на їх основі анітрохи не гірше за своїми декоративними характеристиками. А оскільки напруга 12 V для людини абсолютно безпечно навіть при 100лажности, то і кабель для такої системи можна просто проводити по землі або, якщо хочеться, при 5-сантиметровому поглибленні. Ці системи легко переносяться з місця на місце, їх можна перебудовувати у міру зростання дерев і кущів, легко пристосовувати до будь-яких змін на ділянці. Ну і останнє досягнення сучасної техніки в освітленні садів - світильники на сонячних батареях, незамінні в першу чергу при облаштуванні функціонального ландшафтного освітлення. Ось вже з чим жодних проблем, та і безпека абсолютна, а включаються і вимикаються вони автоматично, витримують морози до -300°С. Встановлюються вони у будь-якому місці просто на штирях, що встромляються в землю, практично нічого не важать, так що експериментувати з освітленням можна доки не набридне, за вечір на невеликій ділянці можна випробувати хоч десять різних варіантів. Повної денної зарядки в літній час цілком вистачає для роботи вночі впродовж 10-12 годин (тобто з великим запасом). Живляться вони від звичайних Ni - Cd акумуляторів розміру АА, виробник гарантує їх роботу 2 роки або 3 сезони (весна, літо, осінь). Розроблена вже досить широка гамма таких світильників, включаючи і дуже популярні сьогодні двух- і триярусні прилади. Нещодавно розроблений і міні-прожектор на сонячних батареях, його потужності вистачає приблизно на 10 м. До їх недоліків можна віднести малу потужність (для читання їх світла бракує), їх не можна встановлювати за склом, оскільки заряджаються вони за рахунок ультрафіолетової частини спектру сонячного випромінювання, а шибка його не пропускає. Досить очевидно, що усі системи мають як безумовні плюси, так і мінуси. Яку саме з них застосовувати - діло смаку, гаманця і багатьох інших умов.


На думку автора, кращу систему вибрати просто неможливо, але оптимально, мабуть, одночасно використати різні варіанти. Очевидно, що для чергового (а тим святковішого) освітлення краще підходять системи з напругою 220 V або 12 V, а для освітлення ландшафту і простіше, і безпечніше використати світильники на сонячних батареях або напругою 12 V. Існуючі системи освітлення дозволяють здійснити будь-які фантазії, вони можуть перетворити будь-яку ділянку на чарівну країну фей, все залежить тільки від вашої фантазії і вашого смаку.